Zadnji Future of Work zajtrk v letu 2019 nas je popeljal od sanjarjena v realnost menjave kariere. Z Anjo Križnik Tomažin, Matejo Panjan In Pavlom Demšarjem smo govorili o tem, kaj pripelje do menjave kariere, kaj jo spremlja in zakaj je odločitev slediti srcu na koncu vedno prava.
Kariera iz šov biznisa v biznis
Trije gostje, tri unikatne zgodbe. Anje Križnik Tomažin se vsi spomnimo iz malih ekranov, a televizija ni bila od nekdaj njena strast – kot otrok si je želela biti učiteljica in ko je v srednji šoli ugotovila, da jo zelo zanima kemija, bi skoraj dobili učiteljico Anjo Križnik Tomažin. Pa se je zasukalo drugače: »V laboratorijih ni veliko ljudi, pogovorov, človeških interakcij, kar mi je zelo blizu. Zato je študij kemije v prvem letniku zamenjala za študij ekonomije. Od tam pa na televizijo, kjer je ustvarjala do 2013. Učenje drugih se je kot priložnost pojavila že med televizijsko kariero in čeprav takrat ni vedela, kaj bi s tem, je priložnost sprejela. Tako je prvi priložnosti sledila še naslednja in naslednja. Ko so se okoliščine spremenile, je tako zaključila televizijsko in pričela trenersko in coaching kariero, ali kot pravi sama: »Lahko bi rekla, da je bila televizija moja strast, biti coachinja pa je moje poslanstvo.«
Anja Križnik Tomažin: »Lahko bi rekla, da je bila televizija moja strast, biti coachinja pa je moje poslanstvo.«
Od direktorja do ravnatelja
Pavel Demšar je po že po treh letih delovne dobe prevzel vodenje podjetja z več kot 1000 zaposlenimi. Po nekaj letih, ko so se bilance podjetja, vodenje in strategije iz novega izziva spremenili v vsakoletno rutino, je začutil, da delu, ki ga je opravljal, manjka vsebina. “K spremembi kariere so me vodile tri stvari: podjetniška žilica in želja po ustvarit svoje podjetje od začetka, iskanje globlje vsebine pri svojem delu, pa tudi želja po več časa za družino z majhnimi otroki. Človek se pri svojem delu slej ko prej vpraša, čemu bo namenil svoj uspeh in nenazadnje, kaj bo pustil za sabo,” poudari. Nov izziv sta z ženo našla v pristopu montessori, ki oblikuje življenje že od ranega otroštva naprej. »Metoda sama ne dela čudežev, če ni v sozvočju z vrednotami, ki jih živimo.« Montessori vrtec in šola, ki ju vodita skupaj z ženo, sta v desetih letih zrasla iz 5 na 50 zaposlenih.
Pavel Demšar: “Človek se pri svojem delu slej ko prej vpraša, čemu bo namenil svoj uspeh in nenazadnje, kaj bo pustil za sabo,”
Lateralne kariere znotraj podjetja?
Mateja Panjan se je Danfossu pridružila že kot študentka (antropologije). Veščine opazovanja in poslušanja, ki so pri antropološkem raziskovanju ključne, je prenesla v svet proizvodnje in kmalu ugotovila, kje je prostor za izboljšave. Priložnost za implementacijo svojih idej je dobila v HR oddelku, dokler se 2014 ni zgodila prelomna priložnost: interni projekt, ki je bil zasnovan, da Danfoss popelje v naslednjih 20 let. Mateja je skupaj s sodelavci ob tej priložnosti zasnovala koncept internih hekatonov 24-idea, ki je prerasel slovenske okvire in danes deluje na globalnem nivoju, Mateja pa se je iz oddelka HR »prestavila« na področje inoviranja. »Ključni izziv v velikih organizacijah je spodbuditi potencial zaposlenih. Verjamem, da je najboljši način ta, da zaposleni sami prepoznajo svoj potencial, si ustvarijo priložnost in si utrejo svojo pot znotraj organizacije,« pravi Mateja.
Mateja Panjan: »Ključni izziv v velikih organizacijah je spodbuditi potencial zaposlenih. Verjamem, da je najboljši način ta, da zaposleni sami prepoznajo svoj potencial, si ustvarijo priložnost in si utrejo svojo pot znotraj organizacije.«
Kdaj je pravi čas za menjavo kariere?
Kljub temu da se morda sliši preprosto, menjava kariere seveda ni mačji kašelj. Na menjavo nismo nikoli zares pripravljeni, si pa lahko odločitev olajšamo tako, da že pred prehodom začnemo pripravljati teren (pridobivamo izkušnje in znanje, sprejmemo priložnosti, četudi ne vidimo še končnega cilja) in predvsem tako, da si izračunamo finančno vzdržnost naših ambicij: varno mikrookolje z zadostnim družinskim proračunom je pomemben dejavnik vsake menjave.
Na menjavo nismo nikoli zares pripravljeni, si pa lahko odločitev olajšamo tako, da že pred prehodom začnemo pripravljati teren.
Občutek varnosti nas včasih zaklene na pozicijo, ki nam ni udobna in v kateri nismo zadovoljni. A že sama beseda »odločiti«, nam je povedal g. Demšar, pove, da se ob odločitvi od nečesa zagotovo moramo ločiti. Menjava kariere neizogibno vključuje odrekanje –z namenom, da bomo sledili svojim vrednotam in dali priložnost svojim strastem.
Menjava kariere neizogibno vključuje odrekanje –z namenom, da bomo sledili svojim vrednotam in dali priložnost svojim strastem.
Kaj lahko naredimo, ko čutimo, da je čas za spremembo?
- Prisluhnemo sebi in svojemu notranjemu občutku – če nam govori, da je čas za spremembo, si upajmo pogledati izven svojega varnega zavetja sedanjosti.
- Vzamemo si čas za premislek o tem, kaj nas veseli, kaj bi radi v življenju naredili. Damo si priložnost in pogledamo izven svojih trenutnih okvirjev.
- Ko najdemo svojo strast, je čas za akcijo – ključni korak, ki je na začetku zelo težak in zahteva veliko poguma, a prinese sozvočje med tem, kar želim in tem, kar delam.
Kaj bo največja dodana vrednost v prihodnost?
Anja Križnik Tomažin: »Največja dodana vrednost bodo osebne in medosebne kompetence, ki bodo uporabljene v družbeno odgovoren namen.«
Pavle Demšar: »Dodana vrednost prihodnosti bo sprememba percepcije dela – namesto »s čim manj dela do čim več denarja« bomo razmišljali o tem, kako lahko ustvarim nekaj novega, od tega živim in prispevam k skupnosti.«
Mateja Panjan: »Dodana vrednost prihodnosti je sodelovanje. Ljudje se včasih težko odpiramo navzven, a tam je v resnici največ znanja.«
Kaj pa vsakdanji hack, ki vam olajša delo in naredi življenje lepše?
Mateja Panjan: »To je zagotovo obilen zajtrk z družino, ki si ga privoščimo vsako jutro – tudi eno uro časa si vzamemo, če je treba.«
Anja Križnik Tomažin: »Moj hack je 19-minutni ritual s kavo in pručko pred ogledalom, kjer se dogaja miselni proces, s pomočjo katerega si uredim dan.«
Pavel Demšar: »Razmišljanje o tem, kaj bo fokus – bodisi leta, bodisi dneva. Kar je najpomembnejše, naj bo prioriteta, ostalo se bo že nekako uredilo.«
Želite postati član FOW skupnosti? Pišite nam!
Kateri so top karierni premiki v Sloveniji? Kaj se dogaja na področju iskanja talentov? Kako učinkovito voditi, sodelovati in komunicirati? Kako graditi dobre odnose in razvijati kompetence? Kako ponotranjiti agilni način razmišljanja? Prijavite se na Competo e-novice in bodite v stiku z aktualnim HR dogajanjem.