Za povečavo in pomanjšavo uporabljajte tipki CONTROL+ in CONTROL-.

Od uspešnosti k odličnosti: Vse se začne v nas samih

Jan Nose, vodja Brand Centra pri G3 Spirits

Discipline equals freedom” so besede in življenjsko vodilo upokojenega Navy SEAL-a, uspešnega podjetnika, strokovnjaka za vodenje, avtorja knjižnih uspešnic in podkasterja Jocka Willink-a. Tudi sam sem moral nekajkrat na glas prebrati ta, sedaj slavni rek, ki zna zveneti zelo vojaško in strogo. Ki pa tudi je, saj ga je avtor poosebil in začel živeti prav v prvem delu njegove karierne poti, kot mornariški specialec v Ameriški vojski. Bistvo sporočila, ki se zdi večini kontradiktoren, saj človek navadno ne povezuje pojmov discipline in svobode v istem stavku, se skriva globlje. Gre za način življenja in vedênja. Gre za prevzemanje odgovornosti nad samim seboj in svojimi dejanji, ki izhaja iz zmožnosti iskrene osebne zanesljivosti.

Prevzemanje odgovornosti: Osnova za osebno rast

Prevzemanje odgovornosti nad sabo pa je neposredno povezano z disciplino, saj najbolje deluje le, kadar jo živimo in “treniramo”. Redno in dnevno. Bolj, kot smo disciplinirani in dosledni do samega sebe, bolj postanemo samozavestni in zanesljivi. Samozavest pa pridobimo z dnevnim prevzemanjem odgovornosti in premagovanjem izzivov. Iz dneva v dan, iz situacije v situacijo in iz treninga v trening – ampak vedno, konsistentno in disciplinirano. Vidite, iskrena disciplina do nas samih nas v resnici osvobaja.

Zavedam se, da je prevzemanje osebne odgovornosti zelo subjektivna stvar, saj se neposredno navezuje na življenjsko situacijo posameznika. Starševstvo, družina, kariera, prijateljstvo, hobiji in interesi so le nekaj primerov koščkov mozaika, katerega sestavlja vsak sam skozi življenje. A prav za vsak košček, ki pripada določenemu delu mozaika, moramo dodati vsaj nekaj “disciplinskega lepila”, zato, da bo obstal. Ker je prevzemanje odgovornosti zase močno odvisno od posameznikovih prioritet in ker zanj ne obstaja skrivna formula, se bom navezal na področje, ki je meni najbližje. Področje, za katerega menim, da drži človeški mozaik najbolj pokonci in je neglede na starost, spol, karierno uspešnost ter status na koncu vedno odločujoči faktor: zdravje.

Skrb za zdravje in za naše psiho-fizično počutje bi moral biti temelj vsakega posameznika, posebno tistih na visokih obratih. V zadnjih letih slišimo in beremo čedalje več zgodb uspešnih posameznikov, ki so se zaradi preobremenjenosti znašli v hudih zdravstvenih težavah, izgorelosti, propadlih poslih in zakonih ali si celo vzeli življenje zaradi prevelikih pritiskov. Duh našega časa nas je morda celo malo prisilil k razmišljanju o dolgoživosti. O prioritiziranju lastnega počutja in zdravja. O kakovosti življenja. Nenazadnje je skrb zase, ta sposobnost, da se lahko zanesemo nase tako v psihičnem, kot tudi fizičnem smislu, osnova za dolgo in srečno življenje.

Fizična aktivnost: Najboljša naložba v dolgoživost

Kadar govorimo o dolgoživosti in kakovosti življenja je fizična aktivnost dokazano najbolj učinkovita dejavnost. Redna fizična aktivnost pozitivno vpliva na praktično vse organske sisteme v naših telesih, zavira razvoj kroničnih obolenj sodobnega časa in nas celo ščiti pred razvojem nevrodegenerativnih bolezni. Če bi učinek telovadbe lahko pretopili v tableto, bi bila ta brez dvoma največkrat predpisano zdravilo na svetu. Poleg preventivnih učinkov fizične aktivnosti pa se njeni pozitivni učinki prenašajo tudi na naše mentalno zdravje in počutje. Prispeva k ugodnem hormonalnem odzivu, ki neposredno vpliva na naše razpoloženje in kognitivne funkcije. Redno fizično aktivnost prav tako povezujemo z robustnejšim imunskim sistemom. Z dodajanjem telovadbe z bremeni pa bomo dolgoročno poskrbeli tudi za to, da ne bomo postali krhki zaradi zmanjšane kostne gostote in upada mišične mase, ki nastopi že v naših tridesetih in se z leti progresivno slabša.

Da, redna fizična aktivnost je za gotovo najbolj učinkovita navada, katero lahko uporabite, za izboljšanje vašega trenutnega počutja kot tudi dolgoročne kakovosti življenja. Prav tako pa je odličen način treninga prevzemanja odgovornosti zase.

Sam ne izhajam iz družine, kjer bi bil šport, disciplina in predanost k fizični pripravljenosti kakršnakoli vrednota. Prav tako nisem nikoli resno treniral nobenega športa, za kar mi je sedaj žal. Moja pot k osebni odgovornosti in disciplini se je bolj intenzivno začela pred približno štirimi leti, ko sem v času pandemije in po prebolelem kovidu, bolj intenzivno pričel spremljati pojem dolgoživosti, kjer mi je pojem dolgega in kakovostnega življenja vnel globok in oseben interes. Takrat sem prvič naletel na preplet pojmov discipline in svobode in hitro ugotovil, da je za to svobodo, katero sem si interpretiral kot osvobojenost ob bolezni in željo po sposobnosti premagati kakršnokoli oviro, potrebno veliko truda. Najtežji del tega truda in vložka pa je konsistenca in sposobnost sledenja začrtanemu protokolu treningov in življenjskih navad.

In kako sem dosegel dolgoročno konsistenco? Verjetno ste ugotovili sami: z disciplino. Tako sem začel še bolj redno trenirati, moje vodilo je “vsak dan nekaj”. Treniram vedno glede na počutje, nivo energije in poslušam kaj mi telo tisti dan sporoča. Nato za kakovostno regeneracijo poskrbim z uravnoteženo prehrano, kateri sem dodal nekaj preverjenih supletmentov. Izboljšal sem kakovost spanca z boljše urejeno spalno higieno in rutino. Dodal sem vaje za mobilnost in razpršil fizično aktivnost na še več različnih tipov… Vse to in verjetno še kaj je s časom postalo del skrbi za moje psihofizično počutje. Redno in konsistentno, lahko bi rekli tudi kot del osebne higiene. Brez zanašanja na motivacijo, saj je ta le momentalna.

Vpliv discipline na vsakdanje življenje in odnose

Do odličnosti me je pripeljala samo-disciplina. Rezultati odgovornosti do samega sebe pa so večplastni. Na osebnem nivoju se lahko pohvalim, da sem imel v zadnjih štirih letih samo dva dni bolniškega staleža. Sem verjetno v življenjski formi fizične pripravljenosti in splošnega zdravja. Moje splošno dobro počutje in občutek sposobnosti, da zmorem več kot si mislim, je pozitivno vplivalo na kakovost mojega življenja. Posledično sem postal boljši mož, prijatelj, sin, brat, stric, sodelavec in sosed. Samo-disciplina se mi je usedla v podzavest in postala del mene. Naredila me je bolj proaktivnega in mirnega v situacijah, ki bi me sicer lahko iztirile.

Lahko vam potrdim, da me je “reden stres” naredil mnogo odpornejšega. Z dnevnim premagovanjem nepredvidljivih situacij in napornih treningov, kjer se redno izzovem in grem “še malo dlje”, sem pridobil tudi na samozavesti v svojem poslovnem okolju. Lažje prevzamem odgovornosti, z večjim zanosom se podam v projekte, četudi so izven moje cone udobja in delovnih nalog ter se namensko učim novih področij posla, ki se nenehno razvija.

Moč kolektiva: Ko osebna odgovornost postane timska prednost

Zaradi svoje “lastne odgovornosti” pa tudi želim verjeti, da sem postal boljši zgled za svoje bližnje. V G3 Spirits, kjer sem zaposlen, organiziram tedenske skupinske treninge “G3 Miga”. Ravno zaradi narave dela v distribuciji in zastopstvu različnih blagovnih znamk pijač, je še toliko bolj pomembno, da poudarjamo skrb za svoje zdravje. Cilj skupinskih treningov je, da poskrbimo za boljše fizično počutje sodelavcev, jih motiviramo k redni fizični aktivnosti in v timskem duhu povežemo med vadbo. Ko vsi skupaj naredimo trening po svojih najboljših močeh in premagamo samega sebe ter si čestitamo, se ta “osebna odgovornost” skupinsko potencira in prelije iz posameznika na kolektiv. Pozitivni aspekti izidov posameznikove skrbi zase se v različnih kolektivih samo še potencirajo s številčnostjo skupine ljudi, ki so disciplinirani pri svojih dnevnih “zdravih navadah”. Vidite, prav zato, se vse začne v nas samih.

Ostali članki

Strateška vloga HRM – Moč in odgovornost, da spreminjamo prihodnost dela in organizacij

06.12.2024
Pogovor s Tamaro Skerbinek, HR poslovno partnerko Weiler Abrasives   Kaj so ključni dejavniki, ki vas motivirajo pri delu z zaposlenimi in kako...

Kakšno bo leto 2025?

06.12.2024
Nina Potisek, partnerka Competo Zagotovo zahtevno, kar ugotavljamo že v procesih planiranja in postavljanja ciljev. To pa v resnici ni nič novega,...

Svoje (ne)sreče kovači

04.12.2024
Maša Žilevski, psihologinja-svetovalka Competo   Uvodnik naših decembrskih e-novic Med vrsticami se zaključuje s pomembno mislijo:...